519576-top_foto1-a2ng8

Při masakru v Paříži zemřelo nejméně 153 lidí.

Desítky dalších jsou v kritickém stavu.

Přinejmenším 153 obětí si vyžádaly teroristické útoky v Paříži v noci na sobotu. Při sérii šesti násilných incidentů, při kterých teroristé stříleli do davu či páchali sebevražedné atentáty, utrpělo také 215 lidí zranění, z toho 83 je v kritickém stavu. Podle vyšetřovatelů bylo zabito celkem osm teroristů, což jsou podle všeho všichni. Ačkoli bilance obětí není konečná, už nyní je jasné, že jde o jeden z nejhorších teroristických útoků v Evropě.

Dnes 0:38 - Paříž 
(Aktualizováno: 8:33 )
Francouzský hasič ošetřuje jednoho ze zraněných u koncertní síně Bataclan.
FOTO: Christian Hartmann, Reuters

Francouzská policie nejprve po zásahu potvrdila, že v koncertní síni na Boulevard Voltaire v jedenáctém obvodu zůstalo nejméně sto mrtvých. Později v noci úřady uvedly, že jich teroristé v Bataclanu zabili zhruba osmdesát.

Teroristé vtrhli po deváté večer do sálu s útočnými puškami kalašnikov a dalšími střelnými zbraněmi. V tu chvíli tam měla hrát americká heavymetalová skupina Eagles of Death Metal. Mnoha návštěvníkům koncertu se podařilo utéct.

Místa teroristických útoků v Paříži

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Teroristé pak zablokovali východy, aby nikdo nemohl ven a podle svědků návštěvníky koncertu postupně chladnokrevně vraždili jednoho po druhém. Do lidí pálili z balkónu. Některá francouzská média uvedla, že se měli mstít za smrt svých druhů v Sýrii.

Francouzská policie u koncertního sálu Bataclan v Paříži, kde teroristé zajali desítky lidí.

Francouzská policie u koncertního sálu Bataclan v Paříži, kde teroristé zajali desítky lidí.

FOTO: Kamil Zihnioglu, ČTK/AP

Francouzská policie u koncertního sálu Bataclan v centru Paříže

Francouzská policie u koncertního sálu Bataclan

FOTO: Christian Hartmann, Reuters

Restaurace u koncertní síně Bataclan, kde došlo k jednomu z útoků.

Restaurace u koncertní síně Bataclan, kde došlo k jednomu z útoků.

FOTO: Christian Hartmann, Reuters

Policie dopadla jen jednoho teroristu, tři z nich se stihli odpálit. Údajně arabsky volali Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Útočníci podle svědků postupně zabíjeli rukojmí

Zhruba 120 lidí se policistům podařilo z koncertní síně zachránit.

Dosud není jasné, kdo za atentáty stojí. Na twitterových účtech spojených s džihádisty se ale podle agentury AP objevily oslavné příspěvky chválící útočníky. Spekuluje se, že za masakrem může být Islámský stát nebo jeho obdivovatelé.

Francouzský prezident François Hollande vyhlásil kvůli atentátům na území celé Francie výjimečný stav a nařídil uzavřít hranice. Později prezidentský úřad upřesnil, že se zpřísní kontroly na hranicích, uzavřeny ale nebudou.

Obyvatele metropole úřady vyzvaly, aby nevycházeli ze svých domovů. Armáda povolala do Paříže 1500 vojáků. Hollande v reakci také zrušil cestu na víkendový summit zemí G20 v Turecku.

 Projev prezidenta Françoise Hollanda ve francouzštině

Podle pařížské radnice v hlavním městě došlo celkem k sedmi útokům. Nejméně dva spáchali ozbrojení útočníci v restauracích.

Video


BEZ KOMENTÁŘE: Atentátníci zaútočili v restauraci v centru Paříže
Zdroj: Reuters

Evakuovaný prezident

K atentátům došlo také u stadiónu Stade de France, kde francouzští fotbalisté hráli utkání s Německem. Dva sebevražední útočníci zřejmě opásaní trhavinami se u stadiónu odpálili, v třetím případě explodovala nastražená nálož.

Na stadiónu byl i francouzský prezident, kterého evakuovala ochranka. Utkání ale fotbalisté dohráli. Francie zvítězila 2:0.

Páteční atentáty v Paříži připomněly útoky ze 7. ledna 2015, kdy dva islámští radikálové, pozabíjeli ve francouzské metropoli v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a okolí 12 lidí. Policie po nich pátrala dva dny a nakonec oba zastřelila.

9. ledna byl zabit i další islámský radikál, který v Paříži 8. ledna zastřelil policistku a o den později zavraždil čtyři lidi v obchodě s potravinami.